
| BLU Tank - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (T190 only) | |
| GPRS | No (Planned GPRS version for Q4 2012) |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 48 x 15 mm (4.49 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 16MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/H.264/WMV player Built-In FM Antenna Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1720 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Misc | |
| Colors | Electric Blue, Red, Yellow, White, All White, Pink |
| Price | About 20 EUR |