
| BLU Tango - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98.7 x 55 x 13 mm (3.89 x 2.17 x 0.51 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~44.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/AAC/AAC+/eAAC+/AMR-NB/AMR-WB/MIDI/PCM/WMA MP4/H.264/WMV player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red |
| Price | About 100 EUR |