
| BLU Studio XL - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 165.5 x 85.3 x 8.5 mm (6.52 x 3.36 x 0.33 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 920 h (2G) / Up to 850 h (3G) |
| Talk time | Up to 36 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 110 EUR |