
| BLU Studio X10+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2021, February 09 |
| Status | Available. Released 2021, February 09 |
| Body | |
| Dimensions | 146 x 72.3 x 9 mm (5.75 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2550 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Green, Red |
| Price | About 50 EUR |