
| BLU Studio Max - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.8 x 75.6 x 8.5 mm (6.06 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (2G) / Up to 22 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Grey, Rose Gold, Gold |