
| BLU Studio G Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - S510Q |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, November. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.5 x 78.8 x 9.6 mm (6.12 x 3.10 x 0.38 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 890 h (2G) / Up to 740 h (3G) |
| Talk time | Up to 29 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Gold, Pink, Green |