
| BLU Studio G Mini - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - S210Q |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133.6 x 67.8 x 10 mm (5.26 x 2.67 x 0.39 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6570 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue & White |