
| BLU Studio 6.0 HD - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D650a |
| HSDPA 850 / 2100 - D650i | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 168 x 83 x 8.5 mm (6.61 x 3.27 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 980 h (2G) / Up to 890 h (3G) |
| Talk time | Up to 40 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 180 EUR |