
| BLU Studio 5.5 S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - D630U |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D630L | |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 156 x 77.6 x 8.9 mm (6.14 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2350 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Talk time | Up to 28 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 130 EUR |