
| BLU Studio 5.5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D610a |
| HSDPA 850 / 2100 - D610i | |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 157 x 79.5 x 9.5 mm (6.18 x 3.13 x 0.37 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2250 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue, Pink, Grey, White, Yellow |
| Price | About 120 EUR |