
| BLU Smart - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 55 x 12.2 mm (4.09 x 2.17 x 0.48 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches |
| Resolution | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 52MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP3/AAC+/WAV player MP4/H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black |