
| BLU Selfie - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - S470a |
| HSDPA 850 / 2100 - S470i | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, April. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 146 x 66.3 x 9.6 mm (5.75 x 2.61 x 0.38 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Blue |