
| BLU Samba TV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (Q170T only) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.8 x 59.8 x 14 mm (4.24 x 2.35 x 0.55 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| SNS apps Analog TV MP3/AAC+/WMA/WAV player MP4/H.264 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 820 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h |
| Talk time | Up to 15 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue, White/Pink, White/Blue |
| Price | About 20 EUR |