
| BLU S1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 25, 26, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 147.3 x 72.8 x 8.4 mm (5.80 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |