
| BLU Quattro 4.5 HD - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134 x 67 x 10.3 mm (5.28 x 2.64 x 0.41 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super IPS LCD2 |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 14 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 260 EUR |