
| BLU Pure XL - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 7, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 82.2 x 9.3 mm (6.46 x 3.24 x 0.37 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~490 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 24 MP, 1/2.3", PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 800 h (2G) / Up to 725 h (3G) |
| Talk time | Up to 38 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 310 EUR |