
| BLU Magic - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 58 x 13.5 mm (4.37 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 320p@18fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/AAC/AAC+/eAAC+/AMR-NB/AMR-WB/MIDI/PCM/WMA MP4/H.264/WMV player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 110 EUR |