
| BLU M8L 2022 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, February |
| Status | Available. Released 2022, February |
| Body | |
| Dimensions | 209 x 126 x 10.6 mm (8.23 x 4.96 x 0.42 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Bronze |
| Price | About 60 EUR |