
| BLU M7L - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, February 09 |
| Status | Available. Released 2021, February 09 |
| Body | |
| Dimensions | 194.4 x 109.2 x 11 mm (7.65 x 4.30 x 0.43 in) |
| Weight | 286 g (10.09 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 123.9 cm2 (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1240 pixels, 18.5:9 ratio (~197 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 EUR |