
| BLU Life View Tab - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L800L |
| HSDPA 850 / 1900 / 1700 - L800U | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 205 x 138.2 x 9 mm (8.07 x 5.44 x 0.35 in) |
| Weight | 404 g (14.25 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8389M |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Music play | Up to 96 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 360 EUR |