
| BLU Life View 8.0 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - L810a |
| HSDPA 850 / 2100 - L810i | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 200 x 135.2 x 8.5 mm (7.87 x 5.32 x 0.33 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3800 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Music play | Up to 85 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, White |