
| BLU Life Play X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - L102a |
| HSDPA 850 / 2100 - L102i | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, December. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 68.4 x 7.9 mm (5.39 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM and Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 780 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |