
| BLU Life Play Mini - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 - L190a | |
| HSDPA 850 / 2100 - L190i | |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 - L190UHSDPA 850 / 1900 / 2100 - L190L | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127 x 64.4 x 9.4 mm (5.0 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Grey, White, Blue, Pink, Yellow |
| Price | About 70 EUR |