
| BLU Hero - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (S190 only) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 57 x 13 mm (4.09 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Analog TV Facebook, Twitter MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/H.264/WMV player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Pink, Brown, White, Green |
| Price | About 40 EUR |