
| BLU Grand M3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, June. Released 2018, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 149.1 x 70.5 x 9.8 mm (5.87 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.34 inches, 73.6 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 675 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 100 EUR |