
| BLU Grand M2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G190Q |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G190EQ | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, October. Released 2017, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.9 x 72.1 x 9.4 mm (5.70 x 2.84 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~188 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Silver, Red, Rose Gold |