
| BLU Gol - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 45 x 12.8 mm (4.02 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches |
| Resolution | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3 Player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Silver |