
| BLU G9 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, May. Released 2019, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.4 x 71.8 x 8 mm (6.12 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3.0", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3" |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 160 EUR |