
| BLU G71L - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, January |
| Status | Available. Released 2022, January |
| Body | |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 9.6 mm (6.47 x 2.99 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 13 MP 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Blue, Green |