
| BLU Energy XL - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 7 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 160.9 x 81.2 x 8.4 mm (6.33 x 3.20 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 820 h (2G) / Up to 720 h (3G) |
| Talk time | Up to 72 h (2G) / Up to 48 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Gold, Silver |