
| BLU Energy X Plus 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.3 x 77.5 x 9.6 mm (6.07 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4900 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 875 h (3G) |
| Talk time | Up to 42 h (2G) / Up to 28 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Grey, Gold, Rose Gold |
| Models | ENERGY X PLUS 2 |