
| BLU Energy JR - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 131.5 x 63.8 x 11.3 mm (5.18 x 2.51 x 0.44 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 96 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |