
| BLU Elite 3.8 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D430a |
| HSDPA 850 / 2100 - D430b | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, July. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 60 x 11.3 mm (4.72 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/AAC/WMA/WAV player DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 550 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 130 EUR |