
| BLU Diva X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (T372T only) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127 x 55 x 13.5 mm (5.0 x 2.17 x 0.53 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| SNS apps Analog TV MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/H.264/WMV player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 1600 h |
| Talk time | Up to 15 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Pink, Silver, White |
| Price | About 30 EUR |