
| BLU Diesel 3G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 850 / 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.5 x 45 x 13.3 mm (4.23 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches |
| Resolution | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/WMV/eAAC+ player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h 20 min (2G) / Up to 2 h 45 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 EUR |