
| BLU Deejay Touch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (S210 only) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 56.2 x 13.5 mm (3.78 x 2.21 x 0.53 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 256MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Analog TV (S210T only) Facebook, Twitter, eBuddy Music player Video player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Pink, Light blue, Purple, Violet, Silver |
| Price | About 40 EUR |