
| BLU Dash 3.2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D150a |
| HSDPA 850 / 2100 - D150i | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 56 x 13 mm (4.09 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 480p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1280 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 850 h (2G) / Up to 540 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 6 h 20 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink, Blue |
| Price | About 70 EUR |