
| BLU Dash - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (D130 only) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 56 x 12 mm (4.06 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/AAC/WMA/WAV player DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1110 mAh battery |
| Stand-by | Up to 800 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White, Pink |
| Price | About 70 EUR |