
| BLU Cubo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (Q310 only) | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 95.5 x 61 x 14.2 mm (3.76 x 2.40 x 0.56 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches |
| Resolution | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP3/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Grey, White |
| Price | About 70 EUR |