
| BLU Click - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (T310 only) | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 44 x 15 mm (4.06 x 1.73 x 0.59 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Organizer MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 580 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Grey, Green, Purple, Pink, Blue |