
| BLU C6L 2020 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, October |
| Status | Available. Released 2020, October |
| Body | |
| Dimensions | 155 x 74.7 x 10.9 mm (6.10 x 2.94 x 0.43 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue, Green |
| Price | About 50 EUR |