
| BLU C6L - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - C0030UU |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - C0030LL | |
| 4G bands | 2, 4, 5, 7, 12, 17 - C0030UU |
| 2, 3, 4, 5, 7, 28 - C0030LL | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, January. Released 2019, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.4 x 78.6 x 10.4 mm (6.08 x 3.09 x 0.41 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Price | About 70 EUR |