
| BLU C6 2019 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, October. Released 2019, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 159.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.28 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 675 h (2G) / Up to 575 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Gradient Blue, Black, Red |
| Price | About 60 EUR |