
| BLU C5 LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - UU |
| HSDPA 900 / 2100 - EE | |
| 4G bands | 2, 4, 5, 7, 12, 17 - UU |
| 1, 3, 7, 20 - EE | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, November. Released 2017, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.4 x 73.2 x 10 mm (5.69 x 2.88 x 0.39 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |