
| BLU Bold N2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 17, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 77 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, August 11 |
| Status | Available. Released 2022, August 11 |
| Body | |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Quad | 64 MP, (wide), PDAF 5 MP, f/2.4, 115? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 16 MP, (wide) 2 MP, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 30W wired, 50% in 20 min |
| Misc | |
| Colors | Cyprus Teal |
| Price | About 230 EUR |