
| BLU Bar Q - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (T410 only) | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100.5 x 43 x 14.8 mm (3.96 x 1.69 x 0.58 in) |
| Weight | 48 g (1.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Music player Video player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red, Light Blue, Violet, Yellow, Green, Pink |