
| BLU Advance L4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - A350A |
| HSDPA 850 / 2100 - A350I | |
| HSDPA 900 / 2100 - A350B | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, September. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.3 x 65.2 x 10.4 mm (4.89 x 2.57 x 0.41 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Cyan, White, Teal |
| Price | About 40 EUR |