
| BLU Advance 4.0 L3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - A110U |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - A110L | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, January. Released 2017, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126.6 x 66.3 x 11.4 mm (4.98 x 2.61 x 0.45 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Models | Advance 4.0 L3 |