
| BlackBerry Torch 9850 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Social feeds BlackBerry maps Document viewer MP3/WMA/eAAC+/FlAC player DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 Organizer Voice memo/dial Predictive test input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 320 h |
| Talk time | Up to 6 h 50 min |
| Music play | Up to 50 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.90 W/kg (head) 0.66 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.76 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |