
| BlackBerry Style 9670 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 60 x 18.5 mm (3.78 x 2.36 x 0.73 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 360 x 400 pixels |
| External QVGA display | |
| Platform | |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| BlackBerry maps Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Media player MP3/WAV/WMA/eAAC+ Video player MP4/WMV/H.264 Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 264 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Music play | Up to 14 h |
| Misc | |
| Colors | Steel Grey, Royal Purple |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |